Co powinieneś wiedzieć o greckiej wyspie KosWakacje na idyllicznej greckiej wyspie Kos mogą nie być teraz pomysłem każdego na raj. Mała wyspa dochodzi do siebie po niszczącym trzęsieniu ziemi w listopadzie 2015 roku, a latem została ponownie uderzona przez serię wstrząsów wtórnych. Ale te klęski żywiołowe miały plusy dla podróżnych, którzy uwielbiają uciekać od tego wszystkiego: Stawki w hotelach i pensjonatach gwałtownie spadły, ponieważ ich właściciele walczą o odbudowę swoich nieruchomości i przywrócenie ich na rynek. Dzięki dużej ilości miejsc noclegowych, ceny są najniższe od lat. Wiele hoteli, restauracji i barów pozostaje zamkniętych, ponieważ właściciele czekają na wypłatę odszkodowań z ubezpieczenia lub ponieważ wciąż trwają naprawy po trzęsieniach ziemi, które nawiedziły wyspę w zeszłym roku. Ale nawet po ponownym otwarciu, goście znajdą restauracje w znacznie bardziej przystępnych cenach niż w większości innych miejsc w Grecji.

Lotnisko na wyspie Kos

Lotnisko w Kos, które znajduje się w pobliżu głównego miasta Kos (Kastro), przyjmuje kilka międzynarodowych lotów tygodniowo z Wielkiej Brytanii i kilku innych europejskich miast. Loty z Wielkiej Brytanii na Kos odbywają się głównie z Londynu, Birmingham i Manchesteru. Podróż trwa około pięciu godzin. Jeśli podróżujesz z innych części Europy, prawdopodobnie będziesz musiał zmienić samolot w jednym z miast węzłowych, takich jak Frankfurt, Paryż lub Rzym. Statki wycieczkowe czasami odwiedzają Kos jako część swojej trasy. Wyspa jest również łatwo dostępna promem z pobliskich wysp i wybrzeża Turcji. Promy zazwyczaj dokują w mieście portowym Kos, które jest głównym ośrodkiem wyspy. Wyspa jest również łatwo dostępna samochodem lub autokarem przez pobliską wyspę Samos.

Krótka historia Kos

Wyspa Kos była zamieszkana już w II tysiącleciu p.n.e., ale jej pierwsza wielka cywilizacja pojawiła się wraz z Jonami, którzy przybyli z pobliskiej Azji Mniejszej w XI wieku p.n.e. Znacznie później, w IV wieku p.n.e., wyspa została podbita przez urodzonego w Egipcie generała, Aleksandra Wielkiego. Kos jest centralnym punktem Cyklad, grupy wysp, które są znane z ich dziewiczego piękna. Czasami nazywane "Szwajcarią na Morzu Śródziemnym", Cyklady mogą pochwalić się piaszczystymi plażami i akwamaryną, czystym błękitem nieba i górami, które często pokryte są śniegiem.

Gdzie się zatrzymać

Na Kos naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Od hoteli butikowych i hosteli po tradycyjne greckie pensjonaty (B&B), istnieje szeroki wybór zakwaterowania, aby zaspokoić każdy gust, budżet i poziom komfortu. Hotele - Wszystkie główne hotele znajdują się w mieście Kos i są otwarte dla biznesu. Czekają one jednak na pełne odrestaurowanie wyspy i mają bardzo niskie stawki. Najlepszym sposobem na zarezerwowanie pokoju w świetnej cenie jest skorzystanie ze strony internetowej lub aplikacji podróżniczej, takiej jak Trivago, Expedia lub Hotels.com, aby znaleźć oferty zniżkowe. Hotele na plaży Kos - Jeśli szukasz czegoś na plaży, większość hoteli jest nadal zamknięta, ale zostanie ponownie otwarta w 2019 lub 2020 roku. Jest kilka ofert, które można mieć, ale nie wiele. Możesz spróbować zarezerwować teraz, ale możesz być rozczarowany.

- Odwiedź świątynię Hipokratesa (lub Asklepion): Legendarny starożytny uzdrowiciel, Hipokrates, jest powszechnie uważany za założyciela medycyny. Uważa się, że jego świątynia została zbudowana na szczycie Asklepionu, centrum uzdrawiania z 4 wieku p.n.e.

- Odwiedź zamek Kos: Średniowieczny zamek Kos, górujący nad głównym portem wyspy, słynie z wysokiego keep i jego średniowiecznych wałów.

- Nurkowanie: Kos jest hotspotem nurkowym, a jego wody zapewniają zapierające dech w piersiach widoki kolorowych ryb i podwodnych jaskiń.

- Wędrówka przez wąwóz Tsigrado: Zapierający dech w piersiach wąwóz jest jednym z największych cudów natury na wyspie.

- Odwiedź farmę oliwek lub piwnicę win: Kos jest znana z gajów oliwnych i winnic. Odwiedź farmę lub piwnicę i spróbuj słynnych produktów z wyspy.

- Idź na zakupy: Stare miasto na wyspie oferuje wiele sklepów, które zaspokoją każdy gust. Od sklepów z pamiątkami po sklepy sprzedające tradycyjne przedmioty, każdy znajdzie coś dla siebie.

Zakupy na Kos

Kos ma mnóstwo sklepów sprzedających pamiątki, tradycyjne przedmioty i biżuterię. Możesz również odwiedzić lokalny targ rolniczy, aby kupić świeże produkty lub słynną na wyspie oliwę z oliwek. Na wyspie znajduje się kilka pchlich targów, na których można się targować w poszukiwaniu tanich ofert.