Przewodnik po korzyściach zdrowotnych zielonej herbatyZielona herbata to rodzaj herbaty, która ma bardziej trawiasty i cierpki smak niż czarna, czerwona lub biała herbata. Wytwarzana jest z liści rośliny Camellia sinensis, ale nie została poddana fermentacji enzymatycznej jak herbaty oolong, czarne i pu-erh. Picie zielonej herbaty ma wiele korzyści zdrowotnych; badania wykazały, że picie zielonej herbaty może obniżyć ryzyko niektórych chorób, takich jak rak i cukrzyca typu 2. Zielona herbata zawiera wiele zdrowych substancji zwanych polifenolami – znajdują się one również w innych rodzajach roślin, takich jak jagody, jabłka czy czerwone winogrona.

Jakie są korzyści z picia zielonej herbaty?

Istnieje wiele korzyści z picia zielonej herbaty, w tym niższe ryzyko chorób serca, raka, cukrzycy i innych chorób, zwiększona koncentracja umysłowa, utrata wagi i lepsze zdrowie zębów. Zielona herbata jest doskonałym źródłem antyoksydantów, które mogą pomóc w zapobieganiu wielu chorobom. Jest źródłem błonnika, który jest dobry na trawienie, zapobiega zaparciom i promuje dobre bakterie jelitowe. Zielona herbata ma mniej kofeiny niż kawa, więc jest odpowiednia dla wszystkich i ma inne korzyści zdrowotne.

Jak zielona herbata wpływa korzystnie na nasze zdrowie?

Oprócz tego, że ma mniej kofeiny niż herbata czarna lub oolong, zielona herbata ma większe ilości polifenoli niż te herbaty. Te polifenole są przeciwutleniaczami, które są uważane za odpowiedzialne za wiele korzyści zdrowotnych płynących z zielonej herbaty. Uważa się, że polifenole w zielonej herbacie pomagają zapobiegać chorobom serca, udarom, cukrzycy i nowotworom piersi, żołądka, płuc i skóry.

Zielona herbata jest uważana za szczególnie dobrą w zapobieganiu i leczeniu chorób wątroby, takich jak rak wątroby, a także może obniżyć poziom cholesterolu i pomóc w utracie wagi. Zielona herbata jest również źródłem fluorku, który może pomóc w zapobieganiu próchnicy zębów i wykazano, że ma korzyści zdrowotne dla kobiet w ciąży i ich dzieci. Zielona herbata jest często używana jako baza dla innych herbat ziołowych. Można ją mieszać z cytryną lub imbirem, lub innymi owocami, takimi jak maliny, i często miesza się ją z innymi herbatami ziołowymi, takimi jak mięta lub rumianek.

Jakim chorobom można zapobiec pijąc zieloną herbatę?

Choroby serca, udar, cukrzyca typu 2, otyłość, niektóre nowotwory, ubytki w zębach i zła higiena jamy ustnej. Inne korzyści z picia zielonej herbaty Utrata wagi - Zielona herbata jest często używana jako środek wspomagający utratę wagi, ponieważ może pomóc zwiększyć metabolizm organizmu, czyli tempo, w jakim organizm spala kalorie. Badania dotyczące zielonej herbaty i utraty wagi dały mieszane wyniki, ale konsekwentnie pokazują, że picie zielonej herbaty prawdopodobnie doprowadzi do niewielkiej utraty wagi w porównaniu z piciem wody.

  • Niższe ciśnienie krwi - Badania wykazały, że zielona herbata może obniżyć ciśnienie krwi, ale nie jest jasne, w jakim stopniu jest to spowodowane kofeiną w zielonej herbacie.
  • Lepsze zdrowie zębów - Zielona herbata ma w sobie fluor, który przyczynia się do lepszego zdrowia zębów.
  • Silniejszy układ odpornościowy - Oprócz powyższych korzyści, uważa się, że zielona herbata pomaga zapobiegać niektórym rodzajom nowotworów, a także może pomóc w zapobieganiu i leczeniu infekcji.

Ile należy pić i jak się ją przygotowuje?

Aby uzyskać pełne korzyści z picia zielonej herbaty, najlepiej jest pić od jednej do trzech filiżanek dziennie. Zieloną herbatę można pić na gorąco lub na zimno, często jest ona aromatyzowana cytryną lub innymi owocami, np. truskawkami. Zieloną herbatę można pić samodzielnie, ale częściej dodaje się ją do innych napojów. W Azji często pije się ją do śniadania, a do kawy lub innych gorących napojów można ją dodać, aby nadać im nieco inny smak.