Sprawdzone sposoby na dobry sen‍Dobry sen jest tak ważny, a jednak nie każdy ma luksus uzyskania wystarczającej ilości odpoczynku. W rezultacie nic dziwnego, że wszyscy możemy odczuć skutki nieprzespanej nocy. Wykazano, że słaby sen ma negatywny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne i może prowadzić do długotrwałych problemów, jeśli nie zostanie podjęta odpowiednia decyzja. Jeśli jesteś jedną z tych osób, które często zmagają się z brakiem snu, przeczytaj dalej, aby uzyskać kilka pomocnych wskazówek. Uzyskanie dobrego snu nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Dzięki odpowiedniemu podejściu będziesz zasypiać szybciej i budzić się z poczuciem świeżości jak nigdy dotąd.

Ustanowić rytuał na dobranoc

Możesz tak nie myśleć, ale ustanowienie rytuału na czas snu jest jednym z najlepszych sposobów, aby pomóc ci lepiej spać. Tak jak masz codzienną poranną rutynę, rutyna na czas snu pomoże ci w higienie snu. Rutyna na dobranoc może obejmować branie prysznica, mycie zębów, czytanie książki, pisanie dziennika, słuchanie muzyki, picie ciepłego mleka i wreszcie odkładanie wszystkich urządzeń elektronicznych, zwłaszcza telefonu.

Odpowiednie łóżko

Odpowiednie łóżko np. łózko tapicerowane jest niezbędnym elementem, aby dobrze się wyspać. Złe łóżko może wywołać szereg negatywnych skutków ubocznych, w tym słaby sen, ból pleców i bóle mięśni. Aby zapewnić sobie najlepszy możliwy sen, należy zacząć od wyboru wygodnego i wspierającego materaca. Dodatkowo upewnij się, że pokój jest ciemny, cichy i chłodny. Na koniec upewnij się, że nie jest Ci za gorąco ani za zimno. Jeśli nie możesz dobrze spać w żadnym z tych warunków, prawdopodobnie dzieje się coś innego, czym należy się zająć. Ważna jest również dobra pościel. Znajdź pościel, która jest oddychająca i wygodna, a także poduszkę, która zapewnia wsparcie bez bycia zbyt twardą lub sztywną.

Temperatura twojego pokoju jest niezwykle ważna dla dobrego snu

Według Harvard Medical School, optymalna temperatura pokoju do spania to 60-67 °F (16-19 °C). Jeśli jednak masz tendencję do bycia gorącym śpiochem, możesz chcieć, aby było nieco chłodniej, podczas gdy inni mogą chcieć mieć pokój nieco cieplejszy, aby pomóc w relaksie. Jeśli chodzi o oświetlenie, powinieneś dążyć do tego, by twój pokój był jak najciemniejszy. Udowodniono, że światło zakłóca produkcję melatoniny, a melatonina jest tym, co wyzwala organizm do zasypiania. W razie potrzeby może w tym pomóc przyciemniona lampa lub nawet maska na oczy.

Zjedz małą zdrową przekąskę na dobranoc

Nawet jeśli powinieneś unikać jedzenia tuż przed snem, wykazano, że mała przekąska na dobranoc pomaga ludziom lepiej spać. Stwierdzono, że przekąska na dobranoc o wysokiej zawartości tryptofanu, serotoniny i/lub glicyny pomaga w zasypianiu, w tym banany, daktyle, awokado i płatki owsiane. Jeśli nadal jesteś głodny w nocy, możesz zjeść małą przekąskę przed pójściem do łóżka, aby pomóc Ci lepiej spać. Jednak to, co jesz, może wpłynąć na twój sen, więc musisz być ostrożny z tym, co konsumujesz.